Úvodní stránka » JÓGA OSTRAVA » Joga Ostrava soukromé lekce

Jóga Ostrava - soukromé lekce  

Sestavení individuální lekce jógy 

  V soukromých lekcích vycházím ze základních hathajogových  pozic a z principů Ashtangy vinyasy jogy. Soukromé lekce jsou vhodné pro lidi, které zajímá joga více do hloubky, pro začátečníky,  ale i v případě různých zdravotních potiží a omezení  za účelem zlepšení zdravotního stavu. Je možné lekce přizpůsobit a upravit různé pozice, podle toho co vyžaduje stav a rozsah zdravotních potíží klienta.

     Lekce zpravidla probíhají 1 krát v týdnu, ale je možné se domluvit i na více lekcích týdně. Jde o to naučit se cvičit sám pravidelně néjen na společných skupinových lekcích, ale praktikovat jógu pokud možno vícekrát v týdnu samostatně. Na soukromých lekcích dbáme více na techniku, přesné provedení jednotlivých cviků, tak abychom cvičili od začátku správně a vyvarovali se zbytečným chybám. Naučíme se správně pozdravy slunci, dýchání, koncentraci a postupně procházíme jednotlivé asány do detailu, která pak praktikujete sami doma. Na další soukromé hodině si cviky zopakujeme, a pokud je vše jasné pokračujeme v praktikování dalších asán. Postupně si tak osvojíte a naučíte celou sestavu. Cílem je být stabilní v pozících, umět správně dýchat a poznat účínky jógy hlouběji néjen na fyzické úrovni. Jóga se může praktikovat každý den. Lepší denně 30 minut než 1 krát v týdnu 90 minut.  

Jogou lze řešit nebo příznivě ovlivnit tyto zdravotní potíže a omezení:

 • Hormonální nerovnováha
 • bolesti hlavy a migrény
 • chronické bolesti kloubů, svalů, šlach, páteř, záda, krk, ramena, kyčel, ischias, 
 • syndrom karpálního tunelu
 • uvolnění napětí v těle,  stres, přepracování, únavový syndrom 
 • střevní potíže a problémy s nadváhou 
 • posílení imunity
 • psychické problémy, zklidnění mysli
 • energetická nerovnováha,
 • zlepšení krevního a lymfatického systému
 • dýchací potíže  
 • přetrénování, stagnace  

Proč cvičit jógu 

 • Najděte potencial ve svém těle 

 • Joga spaluje tuky daleko rychleji než jiné sporty, ačkoli můžete mít někdy pocit, že se nic neděje, ale právě v tom je kouzlo jogových pozic 

 • Joga posiluje a buduje svalovou hmotu 

 • Posílíte střed těla /core/

 • Nejde jen o cvičení, ale o pocity v těle, zklidnění mysli a umění  se koncentrovat

 • Časem budete vědět, jak správně cvičit a yoga se stane Vaším každodenním rituálem     

 • Cvičit můžete kdekoli a kdykoli, stačí Vám jen yogová podložka

 • yoga osvobozuje, uzdravuje a omlazuje tělo i mysl     

    

Jóga Ostrava soukromé lekce - zdravotní omezení

V případě různých zdrvotních potiží přistupuji ke každému klientovi individuálně a cvičíme podle toho, co nám momentální zdravotní stav klienta dovolí. Základem je osobní konzultaci, navázání kontaktu s klientem, vyhodnocení dané situace, důkladná příprava, výběr těch správných cviků a individuální přístup, tak abychom vedli tělo ke zdraví a k postupnému zlepšení a pružnosti. 

Jóga Ostrava soukromé lekce - základy jógy 

V soukromých lekcích /základy jógy/ si nejdříve vysvětlíme dýchání, naučíme se správně provádět pozdravy slunci, tak abychom získali sílu, obratnost, udržovali tělo zahřáte, a abychom protáhli a zpevnili základní svalové partie. Naučit se zapojit ty správné svaly a nepřetěžovat ty svaly, které jsou v napětí.  Chceme udržet  tělo pružné a zdravé a mysl klidnou a vyrovnanou. Jóga nás vede k poznání svého nitra k přítomnosti a bdělosti. Lépe pak můžeme čelit životním situacím a překážkám. Cílem je, aby jste si postupně osvojili jednotlivé asány a mohli praktikovat sami doma, protože hlubokých účinků jógy můžete docílit převážně pravidelným cvičením. Soukromá lekce /základy jógy/ obsahuje zhruba 10 až 12 lekcí.  

        Každá lekce je na něco zaměřená / např. pozdravy slunci, dýchání, uvolnění kyčlí, záklonové pozice, pozice ve stoje  atd/. Poslední lekce je sestavení delší série na míru. Pokud by Vás jóga zajímala více do hloubky a chtěli by jste dále pokračovat, můžeme začít praktikovat Ashtanga vinyasa yoga /1. a  2. série/, kde je sestava přesně daná, nebo se zaměříme na jemnější formu hatha jógy. 

 Jóga Ostrava soukromé lekce  - Ashtanga vinyasa yoga  .....

       

V této jogové sestavě, která je postupně učena od základu ve správném pořadí cviků, dbáme na správné postavení nohou, srovnání pánve, zapojení břicha,  svalů trupu a hlubokého dechu. Dbáme na to abychom v pozicích byli uvolnění a nevytvářeli ještě větší napětí.  Mezi jednotlivými asánami jsou vinyasy /sladění pohybu a dechu- dynamická část mezi jednotlivými pozicemi - udržuje vnitřní oheň, obratnost, sílu, zapojuje do činnosti i rychlá svalová vlákna.

Ze začátku může působit tento styl jógy docela složitě, navíc série cviků se pořád opakuje, pro někoho možná nuda, ale po pravidelném cvičení je možné dosáhnout uspokojivých výsledků a začnete vnímat své tělo tak trochu jinak. 

      Při cvičení použivám tzv. adjustment /asistence v pozicích/, tak aby jste věděli, které  svaly do cvičení zapojit, na co se v asáně zaměřit, jak se vyvarovat chybám, tak aby jste cvičili správně, neplýtvali energii a neubližovali si. Je možné tak posunout Vaše hranice dál na úroveň, kde by jste se sami nedostali a mohli si tak procítit jednotlivé asány hlouběji. Základem je však plynulý a hluboký dech. 

    

Jak probíhají soukromé lekce yogy 

 • Na začátku si pohovoříme, abychom navzájem věděli, co je našim záměrem
 • Naučíme se správně dýchat 
 • Základem celé jogy, jsou pozdravy slunci a vinyasy, které důkladně zahřejí celé tělo. 
 • Posílíme střed těla /core/ -  základem všech asán je břicho a svaly trupu, které neustále pracuje, pánev je podsazená. 
 • Postupně si ukážeme jednotlivé asány od základu i v jednoduchých variantách, tak abychom se časem dostali do plného provedení
 • Pozice ve stoje, v kleče, v sedě, vleže na břichu na zádech, obrácené pozice, včetně závěrečné relaxace, pranajámy, koncentrace a  techniky meditace. 
 • V soukromé lekci jsem tady jen pro Vás nebo pro Vaši skupinku lidí, je zde více prostoru pro dotazy, sdílení a vzájemnou důvěru 
 • Lekce zpravidla probíhají 1 krát v týdnu, praktikujete sami doma, po týdnu se opět sejdeme a přidáme další asány, postupně si tak osvojíte a naučíte celou sestavu

     Joga posiluje, protahuje a uvolňuje tělo i mysl,  je to o vnitřní síle, o disciplíně, o pokoře, o přijetí, o zbavení se svých strachů, o sebehodnotě. Vede ke zdraví, vitalitě  k lásce  k sobě samému a k okolí. Rád bych lidem postupně předával to, co mě baví a naplňuje, a jsem šťastný, že to mohu dělat tady a teď.

     Základní rozdělení jógy: 

Karma jóga - Cesta činů, praktukuji jógu pro svůj vlastní prospěch, udržovat čistou a klidnou mysl. 

Džana jóga - Cesta rozlišování, filozofie jógy, hluboká meditace nad myšlenkou, klademe se otázky kdo vlastně jsme. 

Baghti jóga - cesta lásky a oddanosti

Hatha jóga - praktikování asán, můžeme zařadit do karma jógy 

Jóga je o přítomnosti, o prožitku, o pocitech v těle a především o zdravém těle a mysli.  

  Tímto se dostáváme k pochopení základních principů osmistupňové jógy viz Ashtanga yoga. Asthanga jógu můžeme zařadit do karma jógy a můžeme jí take označit za dynamickou formu Hatha jógy. Mezi prvni dva stupně patří nějaké seznamy varování a doporučení podle čeho bychom se měli řídit /Yama a Niyama/. Měli bychom si být  těchto základních principů vědomi, než se pustíme k 3. stupni jógy a to je praktikování cvičení /asán/. I v tomto případě platí a stojí za zmínku uvést aspoň dvě zásady z 1. a 2. stupňě jógy Yama a niyama, a to:

 • A) Tapas /cílevědomost/ rozhodnu-li se  pro cvičení, tak udělám pro to vše s plným odhodláním, nasazením a úsilím pracovat sám na sobě se svým tělem a se svou myslí. 
 • B) Ahimsa/neubližování/ platí i ve vztahu k sobě např. ....Asi se hned nebudu pouštět do stoje na hlavě, když jsem to nikdy nedělal a nejsem na to připravený.  

     K tomu jak správně cvičit  jsou určeny především soukromé hodiny jógy, kde cvičíme pod dohledem zkušeného učitele, který nás zároveň motivuje a vede k samostatnosti a k pravidelnému cvičení.